İran BMT-yə xəbərdarlıq məktubu göndərib
BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreşə göndərilən məktubda İran ABŞ-ın mümkün hücumuna özünümüdafiə hüququ çərçivəsində qətiyyətlə cavab verəcəyini bildirib və xəbərdarlıq edib: "Belə bir halda, bölgədəki düşmən qüvvələrinə məxsus bütün bazalar, qurğular və aktivlər müdafiə çərçivəsində İranın qanuni hədəfləri olacaq. Yarana biləcək hər hansı gözlənilməz və nəzarətsiz nəticələrə görə tam məsuliyyət ABŞ-ın üzərinə düşəcək".
İran ABŞ Prezidenti Donald Trampın hücum təhdidlərinə cavab olaraq diqqətəlayiq bir addım atıb. İranın BMT-dəki daimi nümayəndəsi Əmir Səid İrəvani BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreşə məktub göndərərək ABŞ-ın İrana qarşı güc tətbiq etmək təhdidlərinin beynəlxalq hüquqa zidd olduğunu vurğulayıb.
Məktubunda İrəvani Quterreşə Trampın Dieqo Qarsiya bazasından İrana mümkün hərbi hücum üçün istifadə edilməsini təklif edən açıqlamalarını xatırladaraq xəbərdarlıq edib: "Bu təhdidlər BMT Nizamnaməsinin və beynəlxalq hüququn açıq şəkildə pozulmasıdır və regionu yeni bir böhran və qeyri-sabitlik dövrünə salmaq riskini daşıyır".
"Nəticələr fəlakətli olardı"
İrəvani regiondakı həssas vəziyyətin və ABŞ-ın hərbi gücünün Trampın açıqlamalarının sadəcə ritorika olmadığını göstərdiyini qeyd edərək əlavə edib: "Bu açıqlamalar real hərbi hücum riskini göstərir. Bölgə üçün fəlakətli nəticələrə səbəb ola biləcək belə bir hücum beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə ciddi təhdid yaradır".
İran diplomatik həll yoluna sadiqliyini bir daha təsdiqləyir.
İran Prezidenti İrəvani İranın BMT-nin məqsəd və prinsiplərinə, eləcə də diplomatik həll yoluna tam sadiq qaldığını vurğulayaraq, ölkəsinin ABŞ hökuməti ilə sülhməramlı nüvə proqramı ilə bağlı qeyri-müəyyənliklərin həllinə yönəlmiş nüvə danışıqlarında konstruktiv, ciddi və xoş niyyətlə iştirak etdiyini vurğuladı. ABŞ-dan bərabərliyə əsaslanan ciddi bir yanaşma gözlədiklərini xatırladan İrəvani bildirib ki, "İran inanır ki, ABŞ bu danışıqlara eyni ciddilik və səmimiyyətlə yanaşsa, BMT-nin prinsiplərinə və beynəlxalq hüquq normalarına hörmət etsə, davamlı və ağlabatan bir həll yolu tamamilə mümkündür".
İran Prezidenti İrəvani diplomatik həll yoluna sadiqliyini bir daha təkrarlayır. "Təcavüzün normallaşdırılmasına yol verilməməlidir"
BMT Təhlükəsizlik Şurasını beynəlxalq sülhü və təhlükəsizliyi qorumaq məsuliyyətini yerinə yetirməyə və ABŞ-ın qanunsuz güc tətbiq etmə təhdidlərinə qarşı hərəkət etməyə çağıran İrəvani xəbərdarlıq edib: "ABŞ öz öhdəliklərinə, xüsusən də BMT Nizamnaməsinin 2(4)-cü maddəsinə əməl etməli və gərginliyi artıra biləcək və ya hərbi münaqişəyə səbəb ola biləcək hər hansı bir hərəkətdən çəkinməlidir. Əks halda, nəticələr regional və beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik üçün ağır və genişmiqyaslı olacaq". Quterreş və BMT Təhlükəsizlik Şurasının dərhal hərəkətə keçməli olduğunu vurğulayan İrəvani bildirib ki, "güc tətbiq etmə təhdidi və təcavüz aktlarının normallaşdırılmasına, qanuniləşdirilməsinə və ya məqbul siyasi alətə çevrilməsinə icazə verilməməlidir. Əks halda, başqa bir suveren dövlət də eyni şəkildə hədəfə çevriləcək".
• Əvvəlki
Sabah hava necə olacaq?